Téma letošního kurzu je Zdraví člověka a Země.
Kurz je strukturován do 4 bloků, v průběhu registrace si prosím v daném bloku zvolte vždy jednu skupinu. V této skupině zůstáváte po celý průběh kurzu:
- 8:30-10:00: Reflexe přednášek a textová práce, T1-T11
- 10:30-11:15: Pohybové skupiny, P1-P9
- 11:45-13:00: Dopolední skupiny, D1-D14
- 14:30-17:30: Metodicky blok, M1-M14
PŘEHLED SKUPIN S ANOTACEMI (PDF)
VEČERNÍ PŘEDNÁŠKY
Od 19:00 do 20:30 se od neděle do čtvrtka konají večerní přednášky v aule Gymnázia Ivana Olbrachta.
Hlavním tématem letního kurzu nás provede anthroposofický lékař a goetheanistický přírodovědec Dr. Thomas Hardtmuth, který je vynikajícím znalcem tématu systémové biologie a nového pohledu na souvislost zdraví přírodního světa a člověka.
Dr. Thomas Hardtmuth v sérii 5 večerních přednášek představí tato témata:
- Skryté sítě života – význam mikroorganismů pro člověka a přírodu
- Nový obraz virů – od starého nepřítele k systémovému chápání
- Biologická rozmanitost a zdraví – tajemství živé rozmanitosti
- Zemědělství a medicína – prospěšné partnerství
- Imunita a individualita – jak rozvíjet zdravý imunitní systém
Anotace večerních přednášek
V posledních letech roste celosvětové povědomí o společném zdraví Země a člověka. Technický a civilizační pokrok moderních průmyslových společností s jejich „utopií“ neomezeného růstu je stále více v rozporu s lidským zdravím a planetárními ekosystémy.
Mladí lidé jsou dnes v rostoucí míře znepokojeni zhoršujícími se ekologickými krizemi a jsou velmi citliví a vnímaví vůči globálním ekologickým problémům a jejich řešením. Stále jasněji cítí, že se musí něco změnit. Učitelé proto nesou také určitou spoluodpovědnost za to, aby žákům poskytli potřebné znalosti a nástroje k utváření nové ekologické budoucnosti pro člověka a přírodu tak, aby se pro mladé lidi stala opět hodnotnou a motivující.
Přednášky se budou zabývat souvislostmi mezi ekologií a zdravím na pozadí nejnovějších vědeckých poznatků. Zejména nejnovější výsledky výzkumu mikrobiomu poukazují na ještě před několika lety nepředstavitelné úzké interakce mezi mikroorganismy a prakticky všemi funkcemi lidských orgánů, včetně duševního a emocionálního zdraví. Tyto interakce však přesahují rámec jednotlivce; funkční propojení mikrobiomů půdy, rostlin, zvířat a člověka naznačuje, jak jsme s naším prostředím provázaní a jak je naše zdraví bytostně spjato s neporušenou přírodou.
Na příkladu epidemií a jejich psychosociálních, imunologických a mikrobiálních podmínek se jasně ukazuje potřeba systémové vědy, lékařsko-ekologického přístupu. V neposlední řadě je také třeba překonat přehnaný strach z virů a bakterií, který se v posledních letech staví do popředí, a působit tak proti rostoucímu odcizení přírodě a tím v konečném důsledku i odcizení mladých lidí sobě samým. V souvislosti s neustálým nárůstem moderních onemocnění, jako jsou alergie, rakovina a autoimunitní choroby, se již hovoří o „poruchách s deficitem přírody“ – termínu, který tento problém vystihuje.